PFMF342S-100
4-LINE + GROUND SCIF/TEMPEST FILTER
SPECIFICATIONS
Max voltage: 0-277/0-480VAC
Max current/Line: 100A
Frequency: 50/60HZ
Operating temp.: -40 to 65C
Hipot(Line-Ground): 2200VDC
Discharge volt. (@277V): <30V in 30s
Volt. drop: <2% at full rated unity load
Overload: 140% of rated current for 15 minutes
Harmonic distortion: 2.5% MAX (UNITY PF LOAD)
Insulation resistance: PER UL1283 & MIL-F-15733
Performance: >100dB (14KHZ TO 40GHZ)
RF radiation / shielding effectiveness: >100dB (14KHZ TO 40GHZ)